Domena internetowa to unikalna nazwa dla Twojego serwisu internetowego. Wybierając usługę hostingową, zwróć uwagę, aby obejmowała także rejestrację domeny.

Twoja domena powinna być łatwa do zapamiętania i łatwa do napisania.

Co to jest domena internetowa?

Domena to unikalna nazwa dla Twojego serwisu internetowego, tak jak np. terra2m.com.pl (terra to machine).

Nazwa domeny musi zostać zarejestrowana. Gdy domena zostanie zarejestrowana, zostaje dodana do globalnego rejestru nazw domen. Informacja o stronie internetowej, włączając w to adres IP jest zapisywany na serwerze DNS.

DNS oznacza System Nazw Domen. Serwer DNS jest odpowiedzialny za rozgłaszanie informacji do wszystkich komputerów, w internecie, o nazwie domeny i adresie serwisu internetowego

Rejestracja Domeny

Domeny rejestrowane są przez firmy zajmujące się rejestracją domen zwane Rejestratorami Domen i posiadają interfejsy, przeszukiwania wolnych nazw domen. Rejestratorzy oferują różne rozszerzenia domeny do zarejestrowania, w tym samym czasie:

domeny organizacyjne najwyższego poziomu

com - organizacje hadlowe

edu - uniwersytety i inne instytucje edukacyjne
gov - przedstawicielstwa rządowe
mil - organizacje militarne
net - ważniejsze centra wspomagające działanie sieci
int - organizacje międzynarodowe
org - inne organizacje

domeny krajowe: np. domena polska .pl, us - Stany Zjednoczone, fr - Francja, de -Niemcy, uk - Wielka Brytania itd. domeny regionalne np. babia-gora.pl, beskidy.pl, cieszyn.pl itd.

domeny funkcjonalne:
np. com.pl, net.pl, org.pl itd.

Wybór Nazwy Domeny

Wybór nazwy domeny jest kluczowym krokiem, dla każdej organizacji.

Nowe rozszerzenia i kreatywne myslenie ciągle pozwalają na tworzenie tysięcy wyjątkowych nazw domen! W trakcie wyboru nazwy domeny, warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że dotarcie do Twojej strony będzie łatwiejsze.

Domena powinna być:

Krótka - Ludzie nie lubią pisać! Krótka nazwa domeny jest łatwiejsza do napisania,przeczytania i zapamiętania.

Znaczeniowa - krótka nazwa nie ma żadnej wartości, jeśli nic nie niesie żadnej treści, 52p4nh.com nie jest łatwe, ani do napisania, ani do zapamiętania.

Czytelna - czytelność jest ważna, dlatego należy unikać domeny, którą trudno wymówić oraz przeliterować.

Widoczna - nazwy,które są krótkie i łatwe do zapamiętania to duży plus, ale oprócz internautów odwiedzających Twoją stronę, musisz pamiętać, że robią to też wyszukiwarki. Programy wyszukujące, takie jak np. google indeksują strony i tankingują je, w odniesieniu do haseł jakie są poszukiwane przez internautów. W celu zwiększenia widoczności domeny, warto aby zawierała hasło , które jest wyszukiwane przez użytkowników internetu. Pamiętaj, że warto to oczywiście robić, jeśli w dalszym ciągu nazwa domeny pozostanie krótka, czytelna i znaczeniowa.

Poddomeny

Większość ludzi nie zwraca uwagi na to, że codziennie korzystają z poddomen. Słynne "www" oznaczające World Wide Web jest przykładem na poddomenę, z której wszyscy korzystają. Poddomeny mogą być tworzone na serwerze DNS i nie muszą być rejestrowane przez rejestratry domen. Nie zmienia to w żaden sposób konieczności zarejestrowania domeny głównej, bowiem ta musi zostać zarejestrowana zanim spróbujemy utworzyć poddomenę.

Przykład domeny głównej terra2m.com.pl oraz poddomeny demo.terra2m.com.pl

Poddomeny mogą być realizowane w ramach oferty realizowanej przez dostawcę usług internetowych.

Fałszywe Nazwy Domen

Niektórzy dostawcy usług internetowych, proponują domeny pod swoją własną nazwą,np.: www.NazwaObcejFirmy.com/TwojaFirma/

Faktycznie, nie jest to prawdziwa nazwa domeny, lecz nazwa katalogu i należy unikać takich rozwiązań, szczególnie jeśli chcemy utworzyć domenę firmy.

Zwykle domeny katalogowe stosowane są dla stron osobistych i darmowych stron oferowanych przez ISP w formie

www.NazwaObcejFirmy.com/~NazwaUżytkownika jako adres.

Konkurencja na rynku firm rejestrującycg domeny w sposób gwałtowny spowodowała obniżenie kosztów rejestracji, dlatego współużytkowanie domen nie jest już powszechne, zwłaszcza, że własną domenę można zarejestrować za 1 zł, a potem użytkować za kilkanaście złotych rocznie.

Wygasłe Domeny

Innym źródłem domen są domeny wygasłe.

Gdy rejestrujesz domenę, musisz myśleć o tym jak o wypożyczeniu, bez konsekwencji prawnych czy autorskich związanych z nazwą. Masz pełną swobodę w wykorzystaniu nazwy tak długo, jak długo opłacasz roczną ratę za korzystanie z nazwy (obecnie można opłacić wykorzystywanie nazwy do 10 lat do przodu).

    Niektórzy rejestrują domeny z myślą o ich późniejszej odsprzedaży, inni rejestrują domeny z nadzieją na ich wykorzystanie, w późniejszym terminie. Często po pewnym okresie, gdy nie ma szans na wykorzystanie bądź odsprzedaż domeny, a koszty opłacania rosną, jej właściciel rezygnuje i uwalnia domenę. W rezultacie domeny, które były niedostępne i zarejestrowane na inny podmiot, ponownie trafiają na rynek i są możliwe do rejestracji przez Ciebie.

Wykorzystuj swoją nazwę domeny

Jeśli już wybrałeś i zarejestrowałeś swoją domenę, pamiętaj by wykorzystywać ją na wszystkich swoich stronach internetowych i w korespondencji. Mówiąc o korespondencji dotyczy to zarówno poczty e-mil jak i korespondencji tradycyjnej.

To ważne, aby wykorzystać każdą okazję do promowania i zapoznania partnerów, klientów z adresem Twojego serwisu internetowego.